Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Almanya'da Çocuk Alkolikler

 

Almanya’da alkol kullanma yaşının 14’e düşmesi ve aşırı alkolden dolayı hastanelik olan gençlerin sayısının artması siyasileri kara kara düşündürüyor. Alkol satışı yapan yerlere yönelik sert tedbirler gündemde.

Almanya’da alkol için belirlenen 18 yaş sınırında büyük ihlallerin olduğu ortaya çıktı. Ülkede aşırı alkol alarak hastanelik olan çocuk yaştaki kişi oranı son yıllarda iki kat arttı. İstatistiklere göre özellikle genç kızlarda da alkolizm hızla artıyor. Gidişat ise politikacı ve sosyologları kara kara düşündürüyor. Yasa ve düzenlemelerde yeniliğe gidilmesi ve yeni bir kampanya başlatılması çağrısı yapan siyasetçiler, ebeveynlerden de yardım istedi.

     İstatistiklere göre Almanya’da gençlerin alkolle ilk tanışma yaşı genellikle 14. Henüz reşit olmayan bu gençler de alkol konusunda dozu kaçırıp şişenin dibini görme konusunda büyüklerini solluyor. İstatistiklere göre Almanya’da reşit olmayan kişilerin alkol tüketimi korkutucu boyutlarda. Federal Sağlık Araştırmalar Merkezi’nin 2008 yılının Kasım ayında yaptığı araştırmaya göre; ülkede 12 ile 17 yaş arasındaki gençlerin yüzde 17,4’ü haftada en az bir kez alkol alıyor. Bu oran erkeklerde yüzde 21,8’i buluyor. Araştırmaya katılan her beş gençten biri son 30 günde en az bir kere, beş şişeden daha fazla bir içtiğini açıklıyor. ‘Avrupalı öğrencilerde alkol, uyuşturucu ve diğer maddeler’ araştırmasında ise Almanya’da 9 ve 10 sınıflardaki gençlerin üçte ikisinin düzenli olarak bira içtiğini ortaya koydu. Bu gençlerin yarısı ise ‘alkolik’ tanımının kapsamına girecek şekilde bağımlı. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Kriminal Dairesi’nin açıkladığı istatistiklerde iç karartıcı. Buna göre eyalette 5 binden fazla akut içici (Akuter Rausch) tehşisi konmuş alkol bağımlısı genç, içki koması yüzünden hastaneye kaldırıldı. Bu konuda 2000 yılındaki rakamlara göre artış ise yüzde 170’i buldu. Uyuşturucu Maddelerle Mücadeleden Sorumlu bakanlığın hesaplamalarına göre ise 2007 yılında 10 ile 15 yaşlar arasında alkolden zehirlenme nedeniyle tedaviye tabi tutulan gençlerde ilk kez kızlar erkekleri geçti. Technikerkrankenkasse sağlık kasası ise 2008 yılında eyalette 12 ile 14 yaş arası 3 bin 100 çocuğun aşırı alkol almaktan dolayı hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Bu ise bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında artış anlamına geliyor.

     Bütün bu gelişmeler karşısında uzmanlar bir an önce sert tedbir alınması çağrısı yapıyor. Hür Demokrat Parti (FDP) Sağlık Uzmanı Stefan Romberg, gençlerin alkol tüketimindeki bu patlamaya karşı sert tedbirler alınmasını istedi. Henüz reşit olmayan gençlerin korunması için daha fazla kontrol çağrısı yapan Romberg, “Polis ve Düzen Dairesi memurları, alkol almış gençleri daha sert ve kapsamlı bir şekilde kontrole tabi tutmalı. Aynı anda lokanta, restoran ve içki satan dükkanlar, yaşı tutmayan gençlere alkol satıp satmadıkları konusunda sürekli denetime tabi tutulmalı” dedi. FDP’li politikacı Romberg, alkolizmin özellikle gençlerde sağlık açısından büyük bir risk olduğunu vurguluyor. Alkol alan genç oranın son yıllarda ikiye katladığını vurgu yapan Romberg, buna karşı zaten mevcut olan yasa ve düzenlemelerin daha iyi işletilmesi ve yeni bir kampanya başlatılması çağrısı yaptı ve ebeveynlerinde yardımını istedi.