Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

4.Şenliğimizi Büyük Bir Coşkuyla Gerçekleştirdik

Avrupada yaşayan kürmeşliler olarak 2005  yılında kurduğumuz yöre kültür derneğimizin her sene gerçekleştirdiği “kürmeş şenliği”nin bu sene 4.sünü büyük bir ilgi ve katılımla gerçekleştirdik. Şenliğimiz 3 gün boyunca 4 Panel, müzik,skeç, gençlerle futbol müsabakası,gemi ve teleferik ile Rüdesheim ı tanıma gezileri olmak üzere bir çok etkinliğe imza attı..
 

 

 

 "Şenlik resimlerini görmek için tıklayınız"
Dernek Başkanı Ayfer Ber şenlige gelen üye ve konukları selamdıktan sonra bir açılış konuşması yaptı.konuşmasında,“önemli ve tarihi bir süreçten  geçtiğimiz bu dönemde  etkinliğimizi yapmaktayız, 30 yıldır süren bu savaşta kürt ve alevi köyü olan bizlerde tıpkı diğer bölge halkı gibi büyük acılar çektik,göçler verdik,“barışın konuşulduğu ve pratik anlamda da önemli adımların atıldığı günlerde onurlu bir barışın en büyük savunucuları durumunda olmalıyız” diyen başkan, şehit ailesi  Kazım İmak ve ailesine Özgür’ün ölümünden dolayı devlet tarafından eşyalarına haciz getirtilmesini kınayarak operasyonlarda meydana gelen masrafların şehit ailelerine yükletilmesini ve ailelerin kendi evlatlarını redetmeleri gibi dayatmaları protesto ettiğini bu durumda Özgür’ün ailesinin yanında olduklarını onların bu onurlu ve dik duruşlarını saygıyla karşiladıklarını belirtti. Aileye bu konuda hertürlü desteğin verileceğini ve üzerlerine düsen görevlerini yerine getireceğini belirten başkan Özgür aynı zamanda bizimde evladımız,canımız ve kardeşimizdir dedi. Konuşmasının devamında dernek çalismalarinada değinen başkan 5.kürmeş şenliğimizi gelecek yıl köyümüz kürmeşte gerçekleştireceklerini bütün köylülerimiz ve dostlarımızın daha şimdiden izinlerin buna göre ayarlamarını belirtti. Dernek Başkanı Ayfer Ber konuşmasını son olarak dersimde yapılmakta olan barajların durudurulmasına yönelik yaptı bu esnada derneğimiz tarafından hazırlanan bir sinevizyon gösterimide yapılarak kitlenin soruna duyarılı kılınmasını sağladı. Hangi fırtınada kalırsak kalalım bir gün döneceğimiz yer yine munzurumuz yine toprağımızdır bizim diyerek konuşmasını bitirdi. 

 

Derneğimiz bu şenlikte ayrıca 4 adet panel düzenledi, yaklaşik 7 saat süren panellerimiz kitle tarafından büyük bir ilgiyle dinlenildi.ilk panelimiz cuma akşamı dernek yönetim kurulu tarafından üyelerine yönelik verildi.Bu panelde dyk üyeleri ve dernek üyeleri çesitli konu ve sorunlar üzerinde fikir belirtip önerilerini sundular, bu toplantı sonucu önümüzdeki sene yapacağımız 5.Kürmeş şenliğimizin tarihi ve çalismalarida ele alındı buna göre kesin olmamakla birlikte 5. Kürmeş şenliği 2010 ağustos ayının ilk haftası olacaktır.Tarih olarak 4,5 ve 6 ağustos düşünüldü,Burda bir gün önce veya sonrasına kaydırılabilinir. Dernek üyelerimizin ve köylülerimizin ağustosun ilk haftasını köyde geçirme planlarını şimdiden yapmaları önerildi.

 

 

 

 

 

Şenliğimiz 2. Paneli” Anadolu Aleviliği ve Kızılbaşlılık”adı altında dernek üyemiz Özgür Öz’ün sunumunda AABF federasyonu adına 2.başkan Ali Ertan Toprak ve Dedeler kurulu üyesi Pir Hasan Klavuz katıldılar, yaklaşik 2 saat süren panelde Alevi sorunları ve çalismalari hakkında bilgilendirmeler yapıldı.  Kürmeş halkıyla burada birlikte olmanın kendilerini onurlandırdıklarını belirten her iki panelist, özellikle alevilere dayatılmaya çalisilan türk Islam sentezi ve bu senteze bağlı kalan farklı alevi kurumlarına yönelik eleştiri ve uyarılarda da bulundular.Kürt sorunun barışçıl temelde çözülmesi noktasında yürütülen çalismalarda kürt halkının yanında olacaklarını kürt alevilerininde bu sorunda kendilerine düsen görevlerini yerine mutlaka getirmeleri gerektiğini belirttiler. Ali Ertan Toprak ayrıca Almanyada okullarda alevi inancı üzerine derslere başlanıldığını bunun alevi inancımız açısından çok önemli bir kazanım olduğunu belirterek alevi ailelerinin çocuklarını bu okullara mutlaka yollamalrını okul yöneticileriylede görüşerek ders talep etmeleri gerektiğini belirtti. AABF nin barış sürecinde tavrı ne olacak? sorusu üzerine Ali Ertan Toprak verdiği cevapta bu sürece katkı sunacaklarını barışın bir an önce gerçekleştirilmesi için üzerlerine düşeni mutlaka yapacaklarını belirtti, Panelde Salon dolu yer dardı bir çok dinleyici paneli dinleyemedi. 2 saati aşkın bir süre devam eden panelin sonunda kitlenin bir hayli memnun olduğu görüldü.

 

 

 

 Şenliğimizde yapılan 3.Panel Dernek Üyemiz Ali Ekber Aslaner ‘in sunumunda katılımcılar Değerli yazarlarımızdan Haydar Uç, A.Asker Ber, Xalo ve Rojtv den Erdal Er .Panelde günümüzün en önemli sorunu olan “kürt sorunu“ ve “ekonomik kriz“ başlıklı iki konu işlendi..bu panelde konuşmalarını yapan panelistler kürt sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi için atılan adımların desteklenilmesi gerektiğini vurgu ettiler. Kürmeşliler olarak 3 kimliğimize sahip çikmanin önemliligine işaret edildi, Kürt alevi ve devrimci kimliklerine sahip .çikan kürmeşlileri panelistlerimiz tebrik ettiler. Ekonomik krizin faturasının yoksul ve emekçi kesimlere çikarilmaya çalisildigini dile getiren panelistler meslek eğitiminin önemine ve gerekliliğine değindiler.

 

 
Şenliğimizde son paneli kadınlar düzenledi, günümüzde namus anlayışının işlendiği panelde kadınlara toplumun ve erkeklerin bakış açısı dile getirildi,buna yönelik yapılacak çalismalara kadınlarımızın aktiv olarak katılmaları istenildi.Panel kadın sorunu açısında, ki aslında buk erkekelerinde sorunu olarak algılanmalı,oldukça verimli ve yararlı oldu.

 

 

 

 

 

 

 
Şenliğimizde çesitli müzik grupları ve değerli sanatçılarımızda hazır bulundular.2 gün boyunca bizlere çift klarnet  ve davulla eşlik eden A.Rıza ve saz arkadaşları, Sanatçı Çagdas, gençlerimizden Dilan ve bir çok genç müzik grupları şenliğimize büyük neşe kattılar.Şenlikte ayrıca skeçleriyle izleyicileri kahkahaya boğan Bayram Öz,Hüseyin İmak ve İsmet Banguş yaptıkları espirilerle kitleye neşeli anlar yaşattılar. 

 

 

 

 

Şenliğimizde C.Tesi günü gençlerle orta yaşlılar arasında birde futbol müsabakı düzenlendi iki takım halinda güzel ve centilmence bir maç yapıldı önümüzdeki dönemde bu etkinliklerede büyük yer verilmesi gerektiği bilincine vardık.Gençlerimiz bu spor müsabakasına büyük ilgi duydular . Cafer Gürbüz,İsmail dadaşut,Hıdır Yılmaz ve daha bir çok köylümüzün katkılarıyla üyelere birde grill ziyafeti sunuldu, ayrıca köylülerimiz beraberlerinde getirdikleri yöre yemekleride büyük bir lezzetle yenildi.

 

 

 
Sonuç olarak şenliğimiz büyük bir başarıyla gerçekleşti. 200 ‘ün üzerinde bir katılım oldu. Şenliğimize çesitli kurum ve kuruluşlardanda kutlama mesajları geldi,Pertek Belediye Başkanı Sayın Kenan Çetin, İstanbul Pertekliler Derneği şenliğimize mesajlarıyla katılarak kutladılar ayrıca şenliğimize katılan yazar Xaki G.Bargin, Yazarlarımızda Haydar Uç,İsmet Banguş,Ali Hıdır Cihan, Rüsselsheim Dersim Spor kulübü başkanı Sayın Ali Kadir Tanrıverdi, Atılım temsilcisi,Kızılbayrak Gazetesi temsilcisi, Özgür Politika Gazetesi hessen temsilcisi, Alevi Kadın Çalismasında yer Alan Aysel Klavuz, 96 Ölüm orucu direnişçisi İrfan Gürbüz, Dersimi Yeniden İnşa Cemiyeti Yöneticisi Mustafa Şen gibi bir çok önemli şahsiyette etkinliğimize gelerek, bizzat katılarak bizleri onurlandırdılar. Bu arada şenliğimze Türkiyede buraya gelen sevgili Şengül İltemur’da bizlere büyük bir sürpriz yaptı kendisine bu katılımından dolayı teşekkür ediyoruz.

 

 

 

3 gün boyunca dolu dolu yaşadığımız etkinliğimizde bizere Maddi ve manevi anlamda desteklerini sunan herkese kürmeş derneği olarak canı gönülden teşekkür ediyoruz, Dernek üyelerimizin ve bir çok esnafımızın şenliğin yapılmasında sundukları özveri ve katkıları ayrıca bizleri mutlu kılmış gelecek çalismalar için sevindirmiştir. Burada bizlere sponsorluk yapan basta  Birkan Döner imalatı ve Onur Gıda olmak üzere herbir işverenimize teşekkür ediyoruz. Şenliğimizde mutlaka aksaklıklar olmuştur, tartışmalar yaşanmıştır,kırılmalar darılmalar olmuştur, ama bütün bunlar bizleri üzmemeli yaşadığımız bu güzel etkinliğin anlam ve önemine gölge düşürmemelidir. Etkinliğimize gelen konuklarımızın bir bölümüyle  yoğunluğumuz nedeniyle istenildiği gibi ilgilenmemiş olabiliriz bu dostlarımızın anlayışına sığınıyor kendilerine katılımlarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.  Bir başka etkinlikte tekrar görüşmek umuduyla

 

 

 

 

 

 

Kurmeş Derneği

 

 

 Senlik resimlerini görmek icin tıklayınız