Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

4-Dersim Kültür Festivaline Kurmeş Derneği Damga Vurdu

25-26 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt  kentinde yapılan 4.Dersim Alevi Kültür festivaline binlerce Dersimli ve dostları katıldılar. Festivalin ilk gününde festivale destek veren kurum ve kuruluşlar kendilerine ait yerlerde standlarını ve çadırlarını kurdular, akşam festivalin ilk etkinliği olan paneller yapıldı.

Bu yılki festivalin en belirgin özelliği daha önceki festivallerde olmayan diğer Dersim kurumlarınında (fdg hariç)katılmış olmasıydı. Kurmeş Derneği olarak bizlerde festivalin ilk gününden itibaren alana giderek gerekli hazırlıkları yaptık. Cuma günü çadırımızı açarak yöre kültürümüzü tanımlayan anlatan,el ürünleri,aletler,halılar,keçeler,yastıklarla birlikte çok zengin bir stand açtık.İlk günü itibarıyla çadırımız festivalin ilgi odağı oldu.

Festival için köylülerimizin dayanışması üst boyuttaydı, başta Wiesbaden olmak üzere Wipperfürth, Stuttgart, Offenburg kentlerinde oturan dernek üyelerimiz ve köylülerimizin çalışmaları sonucu festivale gelen ve çadırımızı ziyaret eden konuklarımızın hem yöre kültürümüzü tanımalarını hemde çadırımızda kalarak rahatlamalarını sağladık. Festival boyunca çadırımıza çok sayıda siyasetçi,yazar,kurum temsilcileri ve sanatçılar geldiler.Dersim eski Milletvekili( BDP İl Başkanı) sayın Şerafettin Halis, Sanatçı Ferhat Tunç, Semi Ber,Pınar Yıldız,Pertek belediye başkanı Kenan Çetin, Zelemele,memlekette misafir olarak gelen değerli hocamız İbrahim Yalgın ile birlikte adını yazamadığım bir çok tanınmış değerli şahsiyet çadırımızı ziyaret ederek bizleri onure ettiler. Davul ve Klarnetle festivale katılanlar çadırımız önünde halaylar çekerek eğlendiler.

Kurmeş Derneği olarak sürekli gündeme aldığımız ve arzuladığımız kültürümüzü tanıma, koruma ve gelecek kuşaklara atktarma amacımızı bu festivalde de çok iyi yerine getirdiğimize inanıyoruz, yöremizi her açıdan tanıtan zengin standımız bu amaca hizmet etmiştir, Dersim’in bir bütün olarak kültürünü tanıtma açısında bu yeterli mi? yeterli değil fakat diğer kurumlarında kendileri üzerine düşeni yapmaları halinde kurum olarak daha renkli ve amacına uygun festivallerin gerçekleşeceğine inanıyoruz.

 

Festival için kurumumuza hertürlü desteklerini sunan tüm üyelerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Başta Mehmet Yılmaz olmak üzere  peynir ve Yufka yapımında yardımcı olan Fatma ve Baki Turan, Besime Gürbüz,Nurten Öz, Sultan Aslaner, Birsen ve Elif, Offenburg’da festival için yufka ekmegi açan Hasan, Aynur ve Adile Banguş, yine Yufka yaparak katkı sunan Cafer Gürbüz, Elo Yılmaz'a  Çadırımızın kurulmasında yardımcı olan İbarhim Yılmaz festival boyunca standımızda kalan satışlarımızı yapan Cem Yılmaz, standımıza yöre kültürümüzü tanıtımı açısında büyük katkısı olan el ürünleri, halı, kilim,cacım, vb.malzemeleri veren Ali Hıdır Cihan, erdoğan Yalgın ve burada adını sayamadığımız tüm üyelerimize ve dostlarımıza kurum olarak teşekkür ediyoruz.  

Festivalde kareler