Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

2.Kürmeş Şenliğini başarıyla gerçekleştirdik

   Derneğimiz adına düzenlemiş olduğumuz ve aynı anda birde 2.olağan kongremizle de onurlandırdığımız etkinliğimizi büyük bir başarı ile gerçekleştirdik. 21 Eylül Cuma günü otele yerleşim tamamlandıktan sonra akşam yemeği yenildi, 140 kürmeşli ve 15 misafirimizin katıldığı etkinliğimizin ilk günü dernek başkanı sayın Ali Haydar Gürbüz’ün açılış konuşması ile başladı,başkan konuşmasında etkinliğe gelen dernek üyelerini,köylüleri ve misafirleri selamladıktan sonra yakın geçmişte kaybettikleri Kekil Demirel için duyduğu üzüntüyü dile getirdi, Kekil bizler için bir değerdi kekil ve kekil gibilerinin yaşamımızda her zaman farklı bir yanının olacağını ve yüreğimizde yaşatılacaklarını belirttikten sonra saygı duruşunda bulunuldu.Başkan konuşmasında, bizleri bugün bir araya getiren bölgemize ve insanımıza olan güçlü sevgi bağları olduğunu ve bu bağların mutlaka devam etmesi gerektiğini, düğün ve cenaze merasimleri dışında kültürel bir etkinlikte buluşmuş olmamızın bizleri ayrıca memnun ettiğini belirtti.Önümüzdeki dönemlerde bu tür etkinliklere devam etmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Daha sonra sırasıyla orada bulunan köylülerimiz söz alarak düşüncelerini belirttiler, Dernek Yönetim Kurulu üyesi Sayın Ali Ekber Aslaner’de bugünü hep hayal ettiğini ve bu tür bir etkinliği çok arzuladığını bunun bugün gerçekleşmiş olmasına sevindiğini belirtti daha sonra Türkiye’de etkinliğimize eşiyle birlikte katılan sayın Nihat Öz’de günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaparak etkinliğe katılanları selamladı, Ulm’da Hayri dedede etkinliğimize katılarak bizleri onure etti ve bu birliğin devam etmesi temennisinde bulundu.
Ahmet Aslan Bizlerleydi Cuma akşamı etkinliğimizin programında yer alan Ahmet Aslan kılamlarıyla kitleye güzel bir müzik dinletisi sundu.Ahmet Aslan gecenin geç saatlerine kadar bizimle beraberdi. Klarnet ustası ve kürmeşlilerin yakında tanıdığı Ali Rıza’da bütün gece ve daha sonraki günlerde olduğu gibi etkinlik boyunca bizlere halaylar çaldı türküler söyledi.Gençlerimizin ormanın içerisinde yaktıkları ateşin etrafında çektikleri halaylar ve o coşkulu anlar görülmeye değerdi.Gece geç saatlere kadar uzun zamandır görüşemeyen köylülerimiz görüştüler, sohbetlerin yanı sıra esprileri ile güldüler güldürdüler, geçmişi andılar uzun uzun hasret gidererek gecenin tadını çıkardılar. 

Etkinliğimizin 2. günü yoğun program nedeniyle erkenden kalkarak hazırlıklarımıza başladık sabahın şafağında güneşin doğuşunu ve o muhteşem manzarayı bu güzel yerde izlememek olmazdı. Otelimizin bulunduğu yer gerçekten güzeldi etrafında üzüm bağları karşısında muhteşem Rhein nehri,ceviz ağaçları, Kestaneler (bol bol yedik) kısacası muhteşem bir manzarası vardı.Sabah hep birlikte kahvaltımızı yaptıktan sonra etkinliğimizin bir parçası olan vapur gezisine gidildi, C.tesi saat 10 ile 12 arası toplam 124 kişi vapur gezisine katildi. Vapur Kurmeslilerle dolmuştu. Ren nehri üzerindeki iki saatlik vapur gezisi Rüdesheim ile Lorch arasında yapıldı. Tarihi Asbach fabrıkası, Şarap Müzesi, Teleferik hatları, Landesdenkmal, sayısız sağlı sollu kale ve şatolar, kayalıklar üzerinde yetiştirilmiş üzüm bağları görülmeye değerdi.

Ren nehrinin sağlı sollu güzel manzarasında , vapurda bir tas kahve içmek unutulmayacak bir anı olsa gerek. ileri de YOL –TV de bu romantik anı yayınlanacak, bir dizi Kürmeşli seyircileri de sevindirecektir. Iki saatlik vapur gezisinden sonra , turistik Rüdesheim şehrinde kısa bir gezinin ardında arabalarla şenlik alanına gidildi. Vapur dönüşü hep birlikte öğle yemeği yedik ve saat 14.00 de planlandığı gibi “Dersim ve Alevi inancı” konulu paneli dinlemek üzere toplantı salonuna gittik, Panele davetli olan FDG başkanı Yaşar Kaya işlerinden ötürü katılamadı fakat federasyonumuz 2. başkan A.Haydar Gürbüz tarafından temsil edildi.Araştırmacı Xalo beklenilmesine rağmen panele gelmeyenlerdendi, Ahmet Pelda ve Hasan Kılavuz panelde hazır bulundular, Paneli yöneten Haydar Uç panelin konusu ve gidişatı üzerine katılımcıları bilgilendirdi ve selamladı.Panele katılımın ve ilginin bir hayli yoğun olduğu panelistlere gelen sorularda da belli ediyordu.Panel yaklaşık 2,5 saat sürdü, Panelden hemen sonra yarım saatlik bir mola verildi ve derneğimizin 2. Kongresine geçildi, Kongre de divana Ahmet Pelda , Ayfer Ber ve Yusuf Top seçildi divanın belirlenmesinden sonra Çalışma raporu ve ardından Mali rapor okunarak aklandı.
Yeni Yönetimin seçilmesinden sonra üyelerin görüş ve önerileri alındı. Yönetim Kuruluna A.Haydar Gürbüz(başkan), Haydar İltümür(Bşk.Yardımcısı) Ali Ekber Aslaner(Genel Sekreter), Fatma Turan(ımak)(Genel Sekreter yardımcısı) Mehmet  Yılmaz,(Sayman) Yusuf Top(Sayman Yardımcısı) Asıl Üyeler:Ayfer Ber, Hülya Uç, , Polat Durmuş, , Gürkan Gayer, İsmet Banguş,Murat Azak,Yedek Üyeler: Erdoğan İmak,(Hollanda) Özer İmak,(İsviçre) ve İbrahim Top(Fransa) denetim kuruluna Hıdır Top, İskender İmak ve Bahattin İltümür seçildiler.Oldukça olumlu bir havada geçen kongrenin özelde kürmeşlilere ve genelde de bölge halklarına hayırlı olması temennisinde bulunuldu.Kongreden sonra gösterilmesi gereken “Şavaklılar filmi ve Sinevizyon” aletlerin yetersiz ve eksikliğinden dolayı gösterilemedi, belkide bu etkinlikte aksayan tek aktivitemiz buydu.
Akşam Yemeğinden sonra proğrama ünlü kürt dengbej Nüzan’la devam edildi Nüzan klasik Kürtçe Kılamlarıyla kitleyi hem duygulandırdı hem de neşelendirdi.Bu esnada aramızda etkinlik boyunca bulunan Semi’de(Koma Mızgin) güzel parçalarıyla bizlere neşeli ve coşkulu anlar yaşattı.Gece boyunca kendin çal kendin oyna bölümünde köylülerimizden etkinliğimizi organize eden Mehmet Yılmaz , Cemal Aslaner gecenin sürpriz sanatçıları arasındaydı.Asıl Kahkaha tufanı  kısa kısa skeçleriyle köylülerimizi taklit eden Bayram Öz’ün sahne almasıyla başladı , yaklaşık 1 saat boyunca sahnede kalan Bayram ünlü şovmenleri gölgede bırakacak yeteneğiyle kitleyi kahkahalara boğdu.ardında güzel sesiyle de müzik dinlettirdi.Etkinlik esnasında Davul ve Klarnet eşliğinde halaylar çekildi, gençlerimiz bir başka odada kendi alemlerini kurmuş tıpkı köy düğünlerinde olduğu gibi gecenin tadını çıkarıyorlardı, öte yandan gecenin geç saatlerinde dışarıda ateşler yakılmış etrafında halaylar çekiliyor sohbetler döşeniyordu.
Ateş etrafında ki sohbetler bizleri bir anda munzur yaylalarına kadar götürüyor getiriyordu. Etkinliğin ilk günü itibarıyla biri birlerini hiç tanımayan gençlerimiz tanışıyor sohbet ediyor ve el ele halaylar çekiyorlardı.Bu gençlerimiz daha sonra etkinlik salonuna geçip orada yeteneklerini sergiliyorlardı kimileri türküler söylüyor kimileri saz çalıyor kimileri piyano.Kısacası etkinliğimiz tam arzuladığımız gibi geçiyordu.Burada bir iki cümlede Organizasyon üzerine yazmak istiyorum, etkinlik yeri kelimenin tam anlamıyla çok güzel ve isabetli seçilmişti, bu yeri bizlere bulan ve etkinliği organize eden sayın Mehmet Yılmaza ayrıca şükran borçluyuz, Otelin temiz olması,yemeklerin zamanında ve bol çeşit olması, çay ve kahvenin her an hazır bulunması,otel yöneticilerinin geç gelen konuklarımız için ayrıca istediğimizde yemek yapması organizasyonun mükemmelliği açısından önemliydi.Burada özel bir parantezle Organizatör Mehmet Yılmaz’a teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Derneğimiz ve köyümüz için büyük bir kazanç olduğunu belirtmekten geçemeyeceğim. Pazar sabahı kahvaltıdan sonra dışarıda topluca resimler çekildi etkinlik değerlendirildi ve bir dahaki etkinlikte buluşmak üzere sözler kesilerek etkinliğimiz son buldu.
Şenliğe katılanlara derneğimiz adına teşekkür ediyoruz.

Kürmeş derneği Rüdesheim Şenliğine mesajlarıyla, telefonlarıyla, emaille ve bizzat gelip katılan dost kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.Etkinliğimize FDG genel Sekreteri sayın Mehmet Gülmez, Pertek Belediye Başkanı sayın Kenan Çetin ve Dersim Esnaflar Birliği başkanı sayın Hasan Taş’ta birer mesaj yollayarak bizleri kutladılar.Bu etkinliğimizde 3 gün boyunca bizleri yalnız bırakmayan Hozatlı Ali Rıza, Ahmet Aslan,Nüzan,Semi,Bayram Öz ,etkinlik boyunca çekim yapan Baki Turan ve ayrıca etkinliğimizi ziyaret eden herkese teşekkür ediyoruz. Ve bir dahaki şenlikte buluşmak üzere diyoruz.