Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

5.Kurmeş Şenliğini Başarıyla Gerçekleştirdik(3)

5.Kurmeş Şenliğinde Kareler Görmek İçin Tıklayınız

Şenliğimizin 2. Günüde beklentilerimizin üzerinde kalabalık ve coşkulu geçmişti, proğramda herhangi bir aksama olmamış düzenli bir şekilde sunulmuştu, Şenlik akşamı diğer gün yapılması planlanan Feribot gezisini iptal etmek zorunda kalışımız bizleri birazda olsa üzmüştü ama elimizde olmayan nedenden dolayı yani Pertek belediyesinin feribotu 12-13.50 saatleri arası vermeyeceğini açıklaması üzerine bu iptal kararı alınmıştı. Umarız bir dahaki şenlikte feribot gezimizi yaparız.

3.gün etkinliklerimizi köylülerimizle yapılan bir panelle başlattık, paneli Erhan Aslaner,kenan İltemur ve Sevim Öz sundular.Panele hemen hemen köyde ikamet etmekte olan bütün köylülerimiz katıldılar, panel öncesi festival tertip komitesinden Nihat Öz ve Ali haydar Gürbüz tüm köyü gezerek köylüleri bu panele katılmaya davet etmişlerdi.Panelimiz saat 17 de başladı katılımın bir hayli fazla olduğu panele ilgi büyüktü.Panelde köyümüzün gelenekleri yanı sıra bayram öz’ün sesinde klamlar ve köy espirileride yer aldı, köyümüzün sorunlarınında gündeme alındığı panelin ikinci bölümünde Dr.Kenan İltemur sağlık sorunlarına ve alınması gereken önlemlere değindi. Zamanın dar oması nedeniyle panelimizde ele alınması gereken bir çok konu konuşulamadı yaklaşık 2.saat süren panelimiz etkinliğimizin önemli bir parçasıydı. Köylülerimizin söz alıp panelde konuşmaları ve tartışmaları zenginliğimizin bir göstergesi oldu.

Akşam proğramında Serkan,Ayşe Azak,cemil Koçgün-Dilan ve Ferhat Tunç sahne aldılar.şenliğimizin ilgi çeken bir başka proğramıda köylülerimiz Bayram ve İsmet’in kısa skeçleri oldu.Yöresel kıyafetleri ile skeçlerini sunan Bayram ve ismet izleyicileri kahkahaya boğdular.Taklitleri ustaca yapan bu ikiliye ilgi yoğun oldu.Uzun bir aradan sora ilk defa köyüne gelen Ayşe Azak söylediği yanık türküleri ile izleyicilere duygulu anlar yaşatırken Ferhat Tunç şenliğimize büyük bir coşku kattı, gecenin son perdesini ise yönetmenliğini Kazım Öz’ün yaptığı “Bahoz” Fırtına filmiyle kapattık.

Fetsivalimize genel olarak ilginin büyük olması festival tertip komitesi ve derneğimizi onure etmiştir.Cumartesi günü akşamı festivalimizin son aktivitesi olan gençlerin spor müsabakasını Pertek halı sahada gerçekleştirdik, 28 gencimizin hazır bulunduğu futbol müsabakasında Zevrek’li gençlerde takım halinde gelimşlerdi,kürmeş gençleri ile zevrek gençleri arasında oynana futbol müsabakası büyük bir çekişmeye sahne oldu,centilmence biten karşılaşmayı Zevrekli gençler hakederek kazandılar ve bu maç sonrası gençlere derneğimizin birer tişortu köylülerimiz Alma ve Arzu tarafından hediye edildi.İki yaşlı  anamızın bu tutumu alkışlanmaya değerdi, spor müsabakasını sonuna kadar izlemeleri ve derneğimiz adına tişortları dağıtmaları çok anlamlı ve bir okadarda gelmeyen diğer köylülerimize güzel bir mesajdı.

Sonuç olarak 5. Kürmeş şenliği şanına ve kurmeşlilere yakışır bir şekilde yapılarak sonuçlandı, örgütlü toplumların önemi bu etkinlikle bir kez daha ortaya konulmuş oldu.Tüm köylülerimizi bu kurumu ve kültürlerini sahiplenmeye derneğimize üye olmaya çağırıyoruz. Önümüzdeki etkinliklerde buluşmayı tekrar umut ederken; Şenliğimizin başarılı bir şekilde sonuçlanmasına katkı sunan başta şenlik Tertip Komitesi olmak üzere, Muhtar Şerif Kurt’a, köy yerel komitesi Asiye Aslaner,Hüseyin Tan,Fırat Özçelik ve Rahime Durmuş’a, şenliğimizin finansmanında bizlere katkı sunan tüm sponsor ve dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ayrıca Bizlere şenlik esnasında yardımcı olan:Dersim Belediye Başkanı ve İl İdaresi Müdürüne,Hozat Belediye Başkanına ve yardımcısına, Pertek Belediyesine ve BDP’ye  teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kurmeş Der.Genel Sekreteri

Ali haydar Gürbüz