Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Festival Hakkinda Görüslerini Aldik

2.Dersim Kültür Festivalinde cadirimizda agarladigimiz konuklarimizla festivali ve kürmeste yapacagimiz 5.Kürmes senligini konustuk.Iste görüsler

AHMET TÜRK(kapatılan DTP Eşbaşkani)

Tabiki Kürt halkının mücadelesi gün gectikce yükselip özgürlük haraketine sahip cıkması önemli.Hem benim icin hemde Kürt halki icin Dersim  cok önemli bir yer.Tarih boyunca katliamlar yasayan ve durusunu iyi sergiliyen bir halk ve yerdir.

Böylesi bir Festivale katılmaktan onur duydum.Herkesin böylesi bir Festivale  sahip cıkması geldigimiz mücadelenin   bir göstergesi.Ancak ikna yöntemini kullanarak toplumun tüm kesimlerine ve dünyaya tasımak gerkir mücadelemizi.

Diasporadaki yasayan insanlarimizin  kendi kültür ve degerlerine sahip cıkmaları önemli.

Haklı bir mücadele yürütüyoruz.Haklarımızın verdigi mücadele gün gectikce dahada cogalıyor.Bu manzara bize umut veriyor. Bu cadırlar ve calısmalar ve halklarımızın bu coskusu bize umut veriyor.

 

            BU UMUTLARIMIZI YASATACAGIZ.....

 

Hayri Imak

Dogrusu Kürmesli olmaktan gurur duydum.Baska her yerdede söylüyor ve dile getiriyorum.Kürdistanın bütün köylerinde Diasporadaki Avrupalıların icinde Kürmes köyü olarak örgütlenmeleri gelenek,görenek özlerini korumalarını insana gurur veriyor.Son iki yildir Dersim festival ve Avrupa Parlamentosunda Dersim ve Kürmesi temsil etmeleri önemli.YEK-KOM yönetim kurulundaki biri olarak tüm Avrupadaki,Istanbul ve Kürmeslileri saygi ve sevgiyle selamlıyor basarilar diliyorum.(IYIKI VARSINIZ KÜRMESLILER)

 

Seyidxan

 Dersimin Köy ve kasabalarının kendi tanıtımları için çok önemli bir festival. İlk görünüşte atmosfer  çok güzel. Otantik degerlerinizi korumanız cok önemli. Daha öncede calısmalarınızı duymustum. Keske bütün yöreler bu degerleri yasayıp, koruya bilseler. Bir nebzede olsa bu otantık degerleri tasımaları yasamaları ve kültürlerini tanıtmaları cok önemli bir yer.

 

Şenal Yalıncak

 

 Kürmes cadırını ilk defa gördüm. Bir göcebe cadırını andırdı bana. Rheının kenarında kurulması olagan bir durum. Halılar, süsler, koyun ve kuzuları andıran bir esinti var.....

 

Mustafa Sen

 

 

Festivaller bizim icin Kültürel bir zenginliktir...Savaklilarin cadiriyla yer almalari cok önemli..

 

Dersimin kültürüne sahip cikmalari cok önemli..Böyle anlamli bir günde degerlerine ve özlerine sahip cikip böyle bir yerde olmalari önemli...Saygilar

 

 

 

Fatma Yılmaz-Uc

 

 

Cok mutluyuzki cok güzel etkinliklere katılıyor ve yardım ediyoruz.Kürmeslilerle ve Kürmesli oldugum icin gurur duyuyorum.Köydeki festivalin havasına simdiden girdik.Heyecanla bekliyor ve katılmayı canı gönülden istiyoruz.Orda ve baska etkinliklerde görüsmek dilegiyle.

 

 

 

 

 

Ali Rıza Kahraman

 

 

Ilk önce herkese sevgi ve saygılarımı sunarım.Kürmeslileri en az 25 yıldan beri tanıyorum.Kürmesliler bölgenin en önemli ve modern köyüydü.Yıllarca herkesle bir cok seyi paylastık.En cok beni etkileyen Avrupadaki birlikteligini görünce Kürmesli oldugumu düsünüyorum. Bende bir Kürmesliyim.

 

 

 

Sabo Akgül

 

 

Köyünüzü cok öven arkadaslarımdan dinledim.Dersimde Kürmesliler icin yaptıgınız etkinlikleri takdir ediyorum.Memet Yilmazı iyi tanıyor ve birlikte calısıp katkı sunmaya calısıyorum.Kürmesli olmasamda her zaman dayanısma icinde olabilirim..

 

 

Memet Yılmaz

 

 

Bugün katılım cok iyidi.Yarın daha fazla kisi bekliyoruz.2 cadır kurduk.Yarın eminimki cok güzel cok güzel gececek.Kollektif calısmalarda her zaman basarı elde edilir.Her bölge üzerine düsen görevi yerini almıstır.Hele bu calısmaların icinde kadınlar varsa  sirtimiz yere gelmez.Kendi icimizdede uyumlu calısıyoruz.Saygı temelinde calısmalarımız yürüyor.Bu senede bu calısmalarımız yürüyor.Bu senede bu Festivalin gözdesi olacagız...

 

 

 

Hıdır Ürün

 

Kürmeslilerin Dersimlilerin icerisinde önemli bir yeri var benim icin.Cünkü birlestirici.

 

Arkadaslarımızın her zaman kendi halki icin calısan ve halkını iyi temsil eden calısmalar yürütmeleri önemli.Arkadaslara basarılar dilerim.