Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

BÖLGESEL TOPLANTI

Onur 1

KURMEŞ DERNEĞİ BÖLGESEL TOPLANTISI

Remchingen Toplanti Tutanaklari 25 Şubat 2017 Kurmeş Derneğinin düzenlediği Stuttgart, Karlsruhe ve çevresi köylülerin katılacağı halk toplantısı Karlsruhe'nin Remchingen kentinde Kurmeşli işverenler ve Yönetim Kurulu üyesi Sayın Hasan Banguş, Nurettin Banguş ve Halil Baysan'ın işyerlerinde 24 kişinin katılımıyla gerçekleşmiş olup saat 15.45 te başlayıp 18.30 sona ermiştir.
Toplantıyı kısa bir selamlama ve saygı durşu ile birlikte derneğimizin genel durumu, mali ve üyelik durumlarıda dahil, üzerine başkan M.Yılmaz bir açıklama yaparak oraya gelenleri bilgilendirdi.
Daha sonra gerek Avrupa'da ve gerekse de Türkiye'deki gelişmelere değinerek gündemin önemli konuları üzerinde açıklamalar yaptı.
Dernek başkanı M.Yılmaz dernek için ise; "Aslında derneğimiz geldiği konum çok iyi ve değerlidir açıklamasından sonra fakat son bir yılda pek iyi olmadığını genel anlamda bir sorunun olduğunu bununda derneğimize haliyle yansıdığını belirtti.
Derneğimizin bir çok alanda hatırı sayılır çalışmalar yaptığını birlik ve beraberlik oluşturduğunu fakat son bir yıl içerisinde ise bir düşüşün sözkonusu olduğunu bununda kendisinden ve daha başka görevlerinin oluşundan dolayı yeterince kuruma sahip çıkamamasından kaynaklandığını konuşmasına ekleyerek Yabancılar meclisinin kendisine verdiği görevler nedeniyle dernek çalışmaları aksamış ve kollektif olmanın ötesinde birkaç bireyin üzerinde yürütülmeye çalışılmıştır.
Bununda hem bizim hemde derneğimiz için doğru olmadığını önemli bir eksiklik olduğunu söyledi." Dernek Başkanı M.Yılmaz konuşmasına; Gençlik buluşmalarının yeterli sonuçlar doğurmadığını buna sahip çıkamadığımızı, kadın meclisinin oluşumunun derneğimizin kendisini aştığını iyi ve olumlu karşıladıklarını, köy ve köylülerle iyi bir iletişim içerisinde olduklarını buna rahmen genel olarakta var olan aksaklıklar ve sorunlar üzerine kendi aramızda bir tartışmanın olmadığını üyelerimizinde bu noktada sorgulayıcı olmadıklarına dikkat çekti.
Konuşmasının sonunda derneğin belkide yeni bir yönetime ihtiyacı olduğunu zaten iki yıllık dönem sonrası bir kongreye gidilmesi gerektiğini belirterek katılımcılara teşekkür etti.

Toplantıya katılanlarda kendi düşüncelerini ve önerilerini belirttiler.

Türkiye'de misafir olarak burada bulunan dernegimizin köy temsilcisi, Sayın Haydar Ber'de toplantıya Ulm kentinden İbrahim Durmuş ile birlikte gelerek katıldılar. Toplantıda kısa bir konuşmada yapan Ber;Toplantının olacağını duyduğumda katılmayıda arzuladığını ve bu nedenlede buraya geldiğini belirtti,toplantıya evsahipliği yapan Hasan Banguş ve arkadaşlarına teşekkür etti. Dernek çalışmalarındaki durgunluğun aslında tüm alanlarda yaşandığını bununda şu anda gerek bölgemizde gerekse dünyada yaşanmakta olan politik ve ekonomik gelişmelerin neden olduğunu bu durgunluğun sadece dernek boyutunda olmadığını belirtti.
Daha sonra konuşmasında köyde yapılan festival çalışmalarının yarattığı olumlu kazanımlara değindi önümüzdeki referandum süreciyle ilgili açıklamalar yaptı.
Toplantıda sırasıyla Polat Durmuş,Hasan Top,Hıdır Top, Serpil Top, Gürsel Kurt,A.Haydar Gürbüz,Hasan Banguş,Aziz Banguş, Nurettin Banguş,İbrahim Durmuş,Ekrem Durmuş ta kısaca birer konuşma yaparak düşüncelerini açıkladılar. Toplantı son olarak alınan şu tavsiye kararlar ile son buldu:
2-3 Haziran 2017 de Frankfurtta yapılacak Dersim Kültür festivaline katılım.
14 Mayıs 2017 de Stuttgartta yapılacak Sekesur etkinliğine katılım.
Gençlik buluşması-olası bir Şawak Buluşması nın gerçekleştirilmesi ve Genel Kurula gidilmesi.
Tüm bu başlıkların Mart ayında Köln kentinde yapılacak olan halk toplantısında tekrar gündeme alınıp karara bağlanması tasviyesinde bulunuldu.
Toplantiya evsahipligi yapan ONUR Döner Produktion katilimcilara zengin icecek ve yiyecek servisi sundu ve toplanti sonrasi köylülerimizin isyerinde kisa bir gezi yapildi.

Dernek Es Baskani, toplantiya katilan üyeleri ve bizleri agirlayan Onur Döner Produktion sahiplerene tesekkür ederek, toplantiyi saat 18.30 da sonuclandirdi.

Kurmes Dernegi adina
Ali Haydar Gürbüz.
28.02.2017

 

Onur 2

 

Onur 3

 

Onur 4