Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Kurmeş Derneği faaliyetleri

2 Aralık 2009 da Roj TV de canlı yayınlanan Kaniye Welat programında, Dersim mutfağı  tanıtılmaya çalışıldı.  Roj Tv  program yapımcıları bir çok Dersim Derneğine çağrıda bulunarak  bölgelerine ait mutfak çeşitlerini tanıtmak için canlı yayınlanan Kani Welat programına davet ettiler. Bu öağrı kurumumuza da yapılmış fakat zaman darlığı ve önümüzdeki diğer projelerimiz nedeni ile, programa aktif katkı sunamamıza ragmen, dernek yönetim kurulu üyemiz Fatma Turan öncülüğünde Wipperfürth bölgesinde dört bayan ve üç erkek  olmak üzere 7 üyemiz ile  programa katıldılar.

Program yapımcılarının derneğimize gösterdiği özel ilgi bizleri sevindirmiştir.

Derneğimiz, Şavaklılar  bölgesinde kahvaltıda kullanılan yemek çeşidi ile katıldı. Sergide, tulum peyniri, taze tuzsuz peyniri, tuzlu salamur peyniri, taze yağ, çökelek çeşitleri,  peynirli ekmek, kuru yemişlerden yapılmış pargaç (doğacak), taze saç ekmeği, pekmez, dut ve bölgeye ait kuru çerez çeşitlerini sergileyip, bunların nasıl yapıldığı katılımcılarımız tarafından kürtçe  anlatmaya çalıştılar.

Dernek olarak arkadaşlarımızın bu insiyatifini canı gönülden kutlarken, ertesi gün İstanbul da yapılan Dersim yürüyüşüne, İstanbuldaki dernek temsilcilerimizin önderliğinde, sert hava şartlarına ragmen, dernek pankartı ile katılmaları bizleri sevindirmiştir.  Kurmeşli tüm dernek üyelerine çağrımız şudur ki, bölgesel ve toplumsal olaylar karşısında duyarlılığımızı göstermeliyiz.

Aralık ayının sonuna doğru, Stuttgart, Düsseldorf ve Wiesbaden de göstermeyi planladığımız köylümüz ve yönetmen Kazım Öz ün  ŞAVAKLAR filmi  gösterim çalışmaları büyük bir ilgi ile devam etmektedir.

 

Aralık 2009