Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

k-IMG_1551
k-IMG_1554
k-IMG_1544
k-IMG_1550
k-IMG_1533
k-IMG_1515
k-IMG_1518
k-IMG_1527
k-IMG_1516
k-IMG_1512
k-IMG_1513
k-IMG_1510
k-IMG_1511
k-IMG_1506
k-IMG_1507
k-IMG_1502
k-IMG_1505
k-IMG_1500
k-IMG_1501
k-IMG_1497
k-IMG_1498
k-IMG_0385
k-IMG_1496
k-IMG_0373
k-IMG_0375

Ulm-Laichingen‘de Hızır Cemi Yapıldı

Ulm-Laichingen‘de Hızır Cemi Yapıldı

001Avrupa Ağuiçenler Komitesi,Avşeker Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği,Üryan Xıdır Zeve Kültür Derneği ve Kurmeş Derneğinin almış olduğu kararlar gereği yapılması düşünülen Xızır Cemlerinin ilkini Ulm’da gerçekleştirdik.Cem’e ilginin bir hayli yoğun olduğunu gördük.

Cem başlamadan önce komite adına Kurmeş Derneği Genel Sekreteri A.Haydar Gürbüz bir açılış konuşması yaparak Cem’e katılan canları selamladı ve dört köy kurumunun yapmış olduğu toplantıya amaçlarına değinerek bugünkü Cem’in neden yapıldığına dair kısa bir açıklama yaptı. Bölgemizdeki gelişmelerin doğru bir temelde örgütlenmesi,inancımızı ötekileştirme çabaları yürütenlerin bölgemizde bu etkinliklerinin kırılması,inanç, kültür ve kimliğimize sahip çıkma adına bu dört kurumun birlikteliğine sahip çıkılması desteklenmesi buna paralel olarak gerçekleşen bu yeni oluşumun ilk etkinliği olarak bu Cemin yapıldığını ve ikincisininde Köln kentinde yapılacağını belirttikten sonra Pir Hüseyin Bildik’i Cemi yaptırmak için Posta davet etti.

Pir Hüseyin Bildik Cemin anlam ve önemini belirten konuşmasında Xızır’ın Aleviler açısındaki önemine vurgu ederek Xızır nedir? Kimdir? Onu nasıl tanımlarız veya biliriz? Sorularını geniş bir açıklamayla anlattı,Xızır günlerine değindi,Xızır’ın insana verdiği önemi aşkı, sevgiyi anlattıktan sonra Cemi başlattı. Ceme katılan sanatçı Ali Baran’da kürtçe deyişlerle eşlik etti. Zakir Ali Sezer’de kürtçe ve türkçe deyişlerle Cem bağlanmasını sağladı.

Pir Hüseyin Bildik tüm Cem boyunca yapmış olduğu konuşmalarda ve dualarda günümüzde yaşanan haksızlıklarada değinmeden geçemedi. Örneğin duasının bir bölümünde Özgecan’ı anarak ona dua etti,Kobane ve Şengal halkına dualarını esirgemedi ayrıca bugün yaşamını yitiren Edebiyat Ustası Yazar Yaşar Kemal’ede dualarını yaparak ailesine ve sevenlerine başsağlığı temennisinde bulundu.Alevi inancının günümüzde yaşanan olaylara karşı insani bakış açısını ortaya koyarak bir Alevi Pirinin bu haksızlıklar karşısında asla sessiz kalmaması gerektiğini hep vurguladı.Son olarak şu önemli belirlemeyide ekledi: Alevi pirlerinin görevi kapı kapı dolaşıp çıralık toplamak değildir,bu artık yapılmamalıdır bunu yapanların doğru bir iş yapmadıklarınıda belirtti. Cem, lokmaların dağıtılmasından sonra son buldu.

Ulmda yapılan bu Cemin hazırlıklarını yapan Orhan Cihan, Yusuf Top, Mehmet OK ve Mustafa Ay’ a canı gönülden teşekkürlerimizi sunarken bizlere kapısını açan aşımızı pişiren ve lokmalarımızı dağıtan Laichingen Alevi Kültür Merkezi yönetimine ve başkanına da ayrıca teşekkür ederiz.

 

1

6

 

5

4

8

 

2

 

3

 

ulm4

 

ulm1